Ile medali w Pjongczang? Matematyka daje odpowiedź.

Fot. MICHAEL DALDER REUTERS

Większość dyscyplin zimowych obudzi się z letniego snu dopiero za kilka tygodni, ale to nic. Na podstawie rezultatów z poprzednich lat, do których wliczono ostatnie Igrzyska, Mistrzostwa Świata oraz zawody Pucharu Świata, firma Infostrada postanowiła przedstawić jej wizję tabeli medalowej w Pjongczang.

I nie mam dobrych wiadomości. Matematyka jest dla nas bezlitosna.  Wygląda na to, że sportowo wracamy do poziomu z Igrzysk w Salt Lake City, kiedy to jedna dyscyplina zapewniała nam cały dorobek medalowy. Według analizy Infostrady zdobędziemy dwa medale, oba w skokach narciarskich. Przypadnie nam złoto w konkursie drużynowym i srebro indywidualnie dla Kamila Stocha na skoczni dużej. Nie ma medali w panczenach, nie ma medali w biegach narciarskich. Zanim krzykniemy, że matematyka to zło, to sprawdźmy, ile medali wywalczyli panczeniści na ostatnich Mistrzostwach Świata? A Justyna Kowalczyk? Jakby nie patrzeć, to wychodzi 0. Miarą kryzysu polskich sportów zimowych jest przyrównanie do reprezentacji Czech. W Soczi wyprzedziliśmy naszych sąsiadów w tabeli medalowej, w Vancouver byliśmy jedno miejsce niżej, z taką samą ilością medali. Natomiast w Pjongczang wyliczono dla czeskiej kadry 9 krążków. Przepaść.

Ale nie siejmy też defetyzmu, na całe szczęście to sport, nie da się wszystkiego wyliczyć. Do Igrzysk mamy kilka miesięcy, a ja mam osobiście to wewnętrzne przekonanie, że zgarniemy więcej niż dwa medale, ba, mogę się założyć o butelkę dobrego alkoholu, że tak będzie!

Ciekawostką jest fakt, że klasyfikację medalową wygraliby Niemcy, przed Norwegami i USA. Nasi zachodni sąsiedzi mieliby stanąć na podium, aż 35 razy, czternastokrotnie odbierając nagrodę z najcenniejszego kruszcu.

Przewidywania medalowe wg. serwisu Infostrada dla skoków narciarskich:
Konkurs drużynowy:
1. POLSKA
2. Norwegia
3. Austria

Konkurs indywidualny na obiekcie normalnym:
1. Stefan Kraft
2. Andreas Wellinger
3. Severin Freund

Konkurs indywidualny na obiekcie dużym:
1. Stefan Kraft
2. KAMIL STOCH
3. Andreas Wellinger

Konkurs kobiet:
1. Sara Takanashi
2. Yuki Ito
3. Carina Vogt

Udostepnij!

Dodaj komentarz