ZIO Pjongczang: Złoto dla Amerykanek oraz Norwegów! Polki na siódmej pozycji

FOTO: FIS

Jessica Diggins i Kikkan Randall z USA oraz Johannes Hoesflot Klaebo i Martin Johnsrud Sundby zdobyli złote medale w sprintach drużynowych na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.

Rywalizacja kobiet do samego końca była bardzo zacięta. Szwedki, Amerykanki oraz Norweżki, czyli zwyciężczynie z Soczi były głównymi faworytkami do medalu i to one od samego początku biegły na czele stawki. Na ostatniej zmianie jako pierwsza zaatakowała Falla, która wywalczyła kilka metrów przewagi nad Nilsson oraz Diggins, ale biegaczki praktycznie od razu dogoniły Norweżkę. Na zjeździe przed finiszową prostą z niesamowitej strony pokazała się Amerykanka, która odrobiła stratę do Szwedki i tym samym nie pozwoliła Falli na walkę o złoto. Dosłownie parę metrów przed metą Jessica zaczęła wyprzedzać Nilsson i wpadła na metę z przewagą 19 setnych sekundy. Srebro zdobyły reprezentantki Trzech Koron (Charlotte Kalla i Stina Nilsson), a brąz przypadł Marit Bjoergen oraz Maiken Caspersen Falli z Norwegii.

Polki w składzie Justyna Kowalczyk/Sylwia Jaśkowiec ukończyły rywalizację na 7. pozycji, dzięki czemu wywalczyły stypendium, które daje im możliwości  przygotowań do następnych Igrzysk.

Dzisiejszy bieg przejdzie do historii nie tylko w Ameryce. 14 medal wywalczyła Marit Bjoergen, która ma najwięcej medali zdobytych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Pełne wyniki kobiet

Wśród mężczyzn faworytami byli Norwegowie, którzy nie zawiedli kibiców. Przez pierwsze trzy zmiany tempo było dosyć wolne, ale na swoje drugie okrążenie ruszył Klaebo, który na podbiegu zaatakował i wywalczył dosyć sporą przewagę. Sundby dodatkowo dołożył kilka metrów rywalom, więc 21-latek miał bardzo komfortową sytuację i spokojnie wjechał metę na pierwszej pozycji. Za jego plecami zacięty bój trwał między Olimpijczykami z Rosji (Aleksander Bolszunow, Denis Spitsow), Francuzami (Maurice Manificat, Richard Jouve) oraz Szwedami (Marcus Hellner, Calle Halfvarson). Reprezentant Trzech Koron jako pierwszy odpuścił w walce o medale. Na finiszu najlepiej pobiegł Bolszunow, dzięki czemu wyprzedził Francuza.

Dominik Bury oraz Maciej Staręga odpadli w półfinale i ukończyli rywalizację na 12. miejscu.

Pełne wyniki mężczyzn

Udostepnij!

Dodaj komentarz