Bez kobiecej kadry w przyszłym sezonie [PRIMA APRILIS]

fot. PZN

W czwartek, 29 marca 2018 roku w siedzibie Polskiego Związku Narciarskiego odbyło się spotkanie sztabów szkoleniowych w skokach narciarskich z udziałem Dyrektora Adama Małysza oraz Prezesa Apoloniusza Tajnera, podczas którego trenerzy dokonali analizy sezonu.

Jak już informował PZN, W trakcie spotkania oficjalnie podpisano nową roczną umowę ze Stefanem Horngacherem. Potwierdzono również że Zarząd PZN powoła na kolejny sezon trzy grupy szkoleniowe w skokach narciarskich mężczyzn: Kadrę Narodową A i B (którą poprowadzi Maciej Maciusiak) oraz Kadrę Narodową Juniorów (której trenerem będzie Wojciech Topór).

W mediach pojawiły się również informację jakoby Robert Mateja był proponowany na stanowisko trenera odpowiedzialnego za skoki u naszych dwuboistów, a Marcin Bachleda miałby zająć się kobiecą kadrą.
Teraz wiemy, że jednak tego drugiego rozwiązania nie będzie, ponieważ w sezonie 2018/2019 kadry kobiecej nie będzie.

Liczba skaczących kobiet w Polsce nie jest duża. Mimo możliwości startów, zawodniczki w większości nie jeżdżą na zawody także na zawody międzynarodowe. W sezonie 2017/2018 w Pucharze Świata Pań odbyło się 15 konkursów indywidualnych. Na 5 z nich pojechała Kinga Rajda, po 2 występy zaliczyły Anna Twardosz oraz Kamila Karpiel. Niestety, żadnej nie udało się awansować do konkursu. Nie wystawiliśmy także ani razu drużyny(były dwa konkursy drużynowe), a żadna z naszych reprezentantek nie dostała się na Igrzyska.
Mimo prawie wszystkich punktowanych występ w Pucharze Kontynentalnym większość była nieudana. Tylko cztery razy udało jakiejkolwiek Polce dostać się do pierwszej dziesiątki konkursu. Były to występy Kingi Rajdy (2 razy) oraz Joanny Kil i Kamili Karpiel.

W trakcie sezonu doszło też w FIS-ie do rozmów, z których wynika, że od lata Puchar Świata kobiet będzie się składał w większości z zawodów na dużych skoczniach.

Niestety taki przebieg sezonu zadecydował o zawieszeniu kadry po 4 latach jej funkcjonowania.

Przypomnijmy, że w sezonie 2017/2018 kadra narodowa młodzieżowa kobiet była podzielona na dwie grupy: grupę beskidzką oraz tatrzańską a jej głównym trenem był Sławomir Hankus. Grupą beskidzką przewodził trener Wojciech Tajner, a w jej skład wchodziły Kinga Rajda i Anna Twardosz. Grupę tatrzańską zajmował się Krystian Długopolski, który miał pod swoją opieką Kamilę Karpiel, Joannę Kil oraz Magdalenę Pałasz.

Udostepnij!

Dodaj komentarz