Jakuszyce przyszłą kolebką mistrzów?

fot. radiogra.pl

Spekulacje, o których nieśmiało przebąkiwano od dawna, odnalazły swój szczęśliwy finał. Dziś, możemy już oficjalnie poinformować, że samorząd województwa dolnośląskiego otrzymał zgodę na wybudowanie w Jakuszycach Dolnośląskiego Centrum Sportu – światowej klasy ośrodka przygotowań biathlonistów, biegaczy narciarskich i kombinatorów norweskich, który swym stopniem unowocześnienia i rozbudowanym zapleczem, przyćmi większość podobnych obiektów w środkowej Europie. Wartość inwestycji szacuje się na 100 milionów złotych, z czego około 50% kosztów pokryje Ministerstwo Sportu.

Zgodnie z zapowiedziami Apoloniusza Tajnera – prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, w skład kompleksu w Jakuszycach, oprócz tras biegowych i biathlonowych, wejść mają: trasy rowerowe, pełnowymiarowe boiska piłkarskie, pływalnie, bieżnia lekkoatletyczna czy kompletne centrum odnowy biologicznej, a sam Tajner podkreśla, że to nie wszystkie udogodnienia jakie przygotowujący się tam sportowcy będą mieli oddane do dyspozycji.

Przedstawione plany w pełni uzyskały aprobatę FIS i IBU, czyli federacji sprawujących pieczę nad narciarstwem klasycznym i biathlonem, co oznacza, że po oddaniu Centrum do użytku, zmagania o Puchar Świata w obu dyscyplinach będą miały szansę zagościć na dłużej w Polsce. Wizje prezesa Tajnera sięgają jednak daleko za organizację pucharowych zmagań. Głowa Polskiego Związku Narciarskiego nie boi się mówić o nadziejach na miano gospodarza Mistrzostw Świata, a nawet Zimowych Igrzysk Olimpijskich!

Warto zaznaczyć, że profesjonaliści nie będą wyłącznymi użytkownikami nowowybudowanego Centrum. Ośrodek w Jakuszycach będzie ogólnodostępny, a na gości przebywających w górskich kurortach powiatu jeleniogórskiego czekać będą m.in. wypożyczalnie nart, stacje serwisowe do ich smarowania, bogata baza noclegowa czy muzeum sportów zimowych.

Prace przygotowawcze rozpoczną się w kwietniu bieżącego roku. Po dwóch miesiącach wykonawcy przejdą do kluczowych prac inwestycyjnych, które według aktualnych przewidywań potrwają do końca 2020 r. Procedurę odbiorową Dolnośląskiego Centrum Sportu, a także ponowne rozpoczęcie jego funkcjonowania zaplanowane jest na przełom lat 2020/2021.

Udostepnij!

One thought on “Jakuszyce przyszłą kolebką mistrzów?

Dodaj komentarz