Wygrana Nilsson w Planicy! Rewelacyjna Harsem!

FOTO: Terje Pedersen/NTB/TT

Największą niespodzianką w kwalifikacjach było niezakwalifikowanie się do trzydziestki Justyny Kowalczyk. Polka straciła prawie 11 sekund do Harsem, która wygrała eliminacje. 56 w kwalifikacjach była Ewelina Marcisz, a Sylwia Jaśkowiec była na 58. miejscu

W pierwszym biegu ćwierćfinałowym bez problemu wygrała Stina Nilsson. Obok Szwedki do półfinałów dostała się Julia Belorukova. Obie od początku biegły na czele stawki. Dodatkowo z czasem do półfinałów weszła Sophie Caldwell.
W drugim ćwierćfinale upadek zaliczyły Sadie Bjornsen oraz Sandra Ringwald. Niemka chciała przeskoczyć na inny tor, lecz zahaczyła o narty innej biegaczki i się przewróciła, podcinając tym samym Amerykankę. Jako pierwsza linię mety przekroczyła Maiken Caspersen Falla, która już w połowie dystansu oderwała się od reszty rywalek. Zaraz za nią dobiegła Krista Parmakoski.
W ślady Falli poszła jej koleżanka z drużyny — Katherine Harsem. Norweżka również stworzyła sobie sporą przewagę nad grupką, dzięki czemu ostatnią prostą mogła pobiec bardzo swobodnie. Wykorzystała to Hanna Falk. Szwedka na ostatnich metrach wyprzedziła Harsem i umożliwiła szybszy finisz Jessice Diggins. Amerykanka miała najlepszy czas wśród zawodniczek przegranych we wszystkich biegach i przeszła dalej jako szczęśliwa przegrana.
Czwarty bieg był najbardziej wyrównanym ze wszystkich. Zawodniczki od początku do końca biegły w grupie. Na finiszu najlepsza była Mari Eide. Na drugim miejscu dobiegła zwyciężczyni z LenzerheideLaurien van der Graaff, która od dwie dziesiąte sekundy wyprzedziła Marię Lampic. Reprezentka gospodarzy nie awansowała z czasem i pożegnała się z rywalizacją.
Z ostatniego ćwierćfinału dalej przeszły tylko Heidi Weng oraz Hanna Dyvik.
Weng Dyvik
W pierwszym biegu półfinałowym rytm rywalizacji nadawały Nilsson oraz Falla. Skandynawki od początku kontrolowały bieg. W połowie dystansu na czele zostały już tylko trzy zawodniczki. Następną, która odpadła była Julia Belorukova. Rosjance nie udało się zakwalifikować od finału.

Drugi półfinał przebiegał pod dyktando Harsem, która już na pierwszym podbiegu oderwała się od reszty stawki i spokojnie wygrała swój bieg. Bez problemu dostała się również Jessica Diggins. Dzięki dobremu finiszowi dostały się również Hanna Dyvik oraz Heidi Weng.

Finał wyglądał podobnie do biegów półfinałowych. Na czele znowu biegłą grupka składająca się z Harsem, Nilsson oraz Falli. Szwedka na ostatnim podbiegu zaczęła wyprzedzać Norweżki i na ostatniej prostej miała kilka metrów przewagi. Drugą pozycję zajęła rewelacyjna Katherine Harsem, która na finiszu wygrała z Fallą. Na czwartym miejscu dobiegła Jessica Diggins, piąta pozycja przypadła Hannie Dyvik, a szóstą lokatę zajęła Heidi Weng.

Wyniki kwalifikacji:

Pełne wyniki:

Udostepnij!

Dodaj komentarz