Przyszłe plany dot. skoczni w Rasnov (Rumunia)

fot. skirasnov

W mieście, położonym w dolinie Carbunarii w Rumunii – Rasnov, znajduje się Centrum Skoków Narciarskich, a także klub sportowy CSS Dinamo Rasnov. Jest to projekt infrastruktury sportowej, jedyny w Rumunii, a nawet w Europie Południowo-Wschodniej, zbudowany zgodnie ze standardami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Powstało ono w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, między rumuńską federacją narciarstwa biathlonowego, władzami miasta Rasnov, Ministerstwem Rozwoju oraz firmą OMV.

Obecnie kompleks ten obejmuje cztery skocznie o punktach K na 15, 35, 64 i 90 metrach. Wszystkie są wyposażone w sztuczny sprzęt do naśnieżania i podlewania, oraz są pokryte sztuczną nawierzchnią i naturalną trawą na dojeździe. Trzy skocznie mogą być używane przez cały rok, oraz posiadają dla użytku przez zawodników wyciąg krzesełkowy.

Pierwsze skocznie w Rasnovie powstały już w 1936 roku. Z początkiem XXI wieku wyremontowane zostały skocznie igielitowe. Obecny wygląd zawdzięczają modernizacji, która została przeprowadzona w latach 2009-2011.

W 2013 roku na skoczniach rumuńskich odbyły się konkursy Olimpijskiego Zimowego Festiwalu Młodzieży Europy. Obecnie Rasnov jest stałym punktem Pucharu Świata Pań. Nieoficjalnym zimowym rekordem na skoczki K90, może pochwalić się skoczek z Niemiec – David Siegel, który osiągnął skok na odległość 105,5 metra w 2016 roku.

Jak informuje tamtejsze Centrum Skoków Narciarskich, w planach jest budowa kolejnej, piątej skoczni narciarskiej. Jej punkt K mieściłby się na 120 metrze. Razem z tą inwestycją, planowana jest także budowa oświetlenia, celem rozgrywania treningów i zawodów nocnych, oraz trybuny widowiskowe. Nie została jednak podana póki co, planowana data realizacji tych projektów.

Udostepnij!

Dodaj komentarz