PŚ w Falun: Kapitalny bieg Diggins! Kryształowa Kula jednak dla Weng

FOTO: Matthias Schrader | AP

Bieg na dochodzenie na 10 kilometrów stylem łyżwowym kończący finał Pucharu Świata w Falun zakończył się zwycięstwem Marit Bjoergen. Norweżka ruszała na trasę z 36. sekundową przewagą nad pierwszą z rywalek, którą uzyskała w poprzednich dwóch biegach. Jako druga linię mety minęła Jessica Diggins, a trzecia była jej rodaczka Sadie Bjornsen.

Zwyciężczyni już na pierwszym pomiarze czasu powiększyła przewagę nad rywalkami o 7 sekund. Jessica Diggins uciekła rywalkom, z którymi zaczynała bieg, czyli Parmakoski oraz Oestberg o siedemnaście sekund, co jest niesamowite, biorąc pod uwagę to, że dokonała tego na niecałych dwóch kilometrach. Po pięciu kilometrach biegu Amerykanka odrobiła kolejne osiem sekund do prowadzącej Norweżki. Na mecie Marit miała już tylko 16.7 sekundy straty. Najlepszy czas netto uzyskała Jessie Diggins.

Sylwia Jaśkowiec zajęła w dzisiejszym biegu 42 miejsce.

Na starcie nie pojawiły się Alisa Zhambalova, Anna Zherebyateva, Jennie Oeberg, Evelina Settlin oraz Vesna Fabjan, a biegu nie ukończyła Anne Kylloenen.

Heidi Weng obroniła Kryształową Kulę za cały sezon. Dodatkowo w jej ręce trafiła mała Kula za klasyfikację biegów długodystansowych. Najlepszą sprinterką sezonu byłą Maiken Caspersen Falla, a w klasyfikacji Helvetia U-23 zwyciężyła Natalia Niepriajewa.

Druga w klasyfikacji generalnej PŚ była Jessica Diggins, a na trzecie miejsce spadła Ingvild Flugstad Oestberg. Justyna Kowalczyk zakończyła sezon na 54 miejscu, a Sylwia Jaśkowiec na 106. miejscu.

Wraz z końcem sezonu ze startami w Pucharze Świata pożegnało się kilka zawodniczek. Zakończenie kariery ogłosiły Anna Haag oraz Kikkan Randall, a w Lahti ze startami na ojczystej ziemi pożegnała się Aino Kaisa Saarinen. Haag na mecie została przywitana przez koleżanki z kadry flagą ze swoją podobizną oraz koroną, którą dziewczyny założyły jej na głowę. Anna popłakała się ze wzruszenia.

Wyniki dzisiejszego biegu
Klasyfikacja Generalna Pucharu Świata

Klasyfikacja dystansowa

Klasyfikacja sprinterska

Udostepnij!

Dodaj komentarz