PŚ w skokach mężczyzn w Engelbergu: Freitag zwycięzcą! Stoch drugi!

Richard Freitag zwycięzcą niedzielnego konkursu Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu (HS140). Reprezentant Niemiec triumfował dzięki skokom na odległość 137,5 m i 135 m. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, a trzecie – Stefan Kraft. W finałowej serii wystąpił komplet Polaków.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Richard Freitag. Reprezentant Niemiec wylądował na 137,5 metrze i na półmetku rywalizacji wyprzedzał o 3,9 punktu drugiego Japończyka Junshiro Kobayashiego (137,5 m). Trzecie miejsce zajmował Kamil Stoch (137 m), który do Japończyka tracił 0,1 pkt, zaś czwarty był Markus Einsebichler. Niemiec uzyskał w swojej próbie 133,5 m i tracił 1,7 punktu do miejsca na podium. Piąty był Stefan Kraft (137 m), szósty Johann Andre Forfang (133,5 m), a siódmy Andreas Wellinger (134 m)

Pierwszą dziesiątkę uzupełniali: kolejny z Biało-Czerwonych – Piotr Żyła (134 m) oraz będący ex aequo na 9. pozycje Peter Prevc (134 m) oraz Andreas Stjernen (133 m). Jedenaste miejsce, po skoku na odległość 134 m, zajmował Stefan Hula, a dwunaste Maciej Kot (133,5 m)

Do finałowej serii awansowali wszyscy nasi reprezentanci. Na 18 pozycji plasował się Dawid Kubacki (129 m), a czołową dwudziestkę zamykał Jakub Wolny (130 m)

Pierwszą serię zawodów w całości przeprowadzono z 16 belki startowej.

Z powodu nieprzepisowego kombinezonu zdyskwalifikowany został Japończyk Ryoyu Kobayashi.

W finałowej rundzie Freitag potwierdził, iż jest najlepiej skaczącym dziś zawodnikiem. Niemiec wylądował na 135 metrze i odniósł 8 w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Na drugim miejscu znalazł się ostatecznie, trzeci na półmetku, Kamil Stoch. Czwarty zawodnik PŚ w finale uzyskał rezultat 133 m. Trzecią lokatę zajął z kolei Stefan Kraft. Austriak awansował z piątej pozycji dzięki próbie na odległość 134,5 m.

Czwarte miejsce zajął Johann Andre Forfang (135,5 m), piąte Markus Eisenbichler (132 m), szóste Andreas Wellinger (134 m), siódme Piotr Żyła (133 m), a ósme wicelider po pierwszej serii – Junshiro Kobayashi (128,5 m). Dziewiątą pozycję dzięki lądowaniu na 132,5 metrze utrzymał Andreas Stjernen. Czołową dziesiątkę skompletował Daniel Andre Tande (137 m) który oddał najdłuższy skok drugiej serii i awansował z dwudziestej pozycji.

Trzynaste miejsce zajął Stefan Hula (128,5 m). Na szesnastej pozycji uplasował się Maciej Kot (126 m). Dwudziesty był Dawid Kubacki (126,5 m), a dwudziesty czwarty Jakub Wolny (121 m).

Finałową rundę także rozegrano w całości z 16. belki startowej.

Cały konkurs odbywał się w pochmurnych warunkach. Temperatura powietrza oscylowała w granicach 3 stopni Celsjusza. Wiatr minimalny do 0,8 m/s w plecy.

Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata umocnił się Richard Freitag. 28-letni Niemiec zgromadził 550 punktów i wyprzedza drugiego Andreasa Wellingera (399 pkt.), trzeciego Daniela Andre Tandego (356 pkt.) oraz czwartego Kamila Stocha (323 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy (2431 pkt.), przed Norwegami (2328 pkt.). Polacy zajmują trzecie miejsce (1722 pkt.) i tracą aż 709 punktów do liderów.