LPK we Frensztacie: Zwycięstwo Steinera. Trzecie miejsce Murańki i triumf w Pucharze Beskidów.

Maximilian Steiner wygrał finałowy konkursu Pucharu Beskidów rozgrywany w czeskim Frensztacie (HS106), który zaliczany był do klasyfikacji Letniego Pucharu Kontynentalnego. Austriak oddał skoki na odległość 101 m i 99 m. Drugi był Szwajcar Andreas Schuler (99,5 m i 103 m), na trzecim miejscu natomiast znalazł się Klemens Murańka (99 m oraz 98 m), który tym samym wygrał klasyfikację Pucharu Beskidów. W serii finałowej konkursu wystąpiło czterech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej najlepszy okazał się Maximilian Steiner. Reprezentant Austrii skoczył 101 metrów, dzięki czemu uzyskał przewagę 4,9 punktu nad drugim Szwajcarem Andreasem Schulerem (99,5 m) oraz o 5,2 pkt. nad trzecim zawodnikiem – reprezentantem Gospodarzy Lukasem Hlavą (100 m). Tuż za podium znajdował się Klemens Murańka. Ówczesny lider Pucharu Beskidów wylądował na 99 metrze i po pierwszej serii tracił 5,8 pkt. do Steinera.

Piąty był inny z reprezentantów Czech – Tomas Vancura (97,5 m), który wyprzedzał Słoweńca Zigę Jelara (98,5 m) oraz Niemca Piusa Paschke (98 m). Dalsze miejsca zajmowali podopieczny Łukasza Kruczka Alex Insam (98 m) oraz Niemiec Lukas Wagner (98 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Fin Andreas Alamommo (96,5 m).

Do serii finałowej awansowało czterech Polaków. Poza Klemensem Murańką byli to jedenasty Aleksander Zniszczoł (97,5 m), dwudziesty ósmy Jan Ziobro (93,5 m), a także dwudziesty dziewiąty Bartłomiej Kłusek (93 m).

Na pierwszej serii udział swój zakończył skokiem na odległość 93 m Bartosz Czyż, zajmując trzydzieste drugie miejsce.

Kanadyjczyk Joshua Maurer za nieprawidłowy kombinezon został zdyskwalifikowany a na starcie nie pojawili się Victor Polasek oraz Rumuni: Sorin Iulian Pitea, Radu Mihai Pacurar i Daniel Andrei Cacina.

Pierwszą serię konkursową przeprowadzono z 15. belki. Pogoda była deszczowa, wiatr oscylował w granicach -0,14 – 1,26 m/s.

W finale Maximilian Steiner nie dał się wyprzedziś i po skoku na odległość 99 metrów wygrał rywalizację z przewagą 1,3 punktu nad Andreasem Schulerem (103 m). Na podium wskoczył Klemens Murańka (98 m), który tym samym zapieczętował swoje zwycięstwo w tegorocznej odnowionej edycji Pucharu Beskidów. Zawodnik TS Wisła Zakopane w konkursie wyprzedził o 2,5 punktu czwartego Mirana Zupancica (102 m). Piąty był najlepszy Tomas Vancura (97 m), zaś na szóstej pozycji uplasował się Pius Paschke (99 m).

Czołową dziesiątkę konkursu uzupełnili Ziga Jelar (95,5 m), Thomas Lackner (99 m), Andreas Alamommo (99,5 m) i Lukas Wagner (96 m).

Aleksander Zniszczoł nie utrzymał zajmowanego po pierwszej serii jedenastego miejsca i po skoku na odległość 97,5 m spadł na czternaste miejsce. O dziesięć pozycji na dziewiętnaste miejsce awansował Bartłomiej Kłusek (99,5 m), natomiast dwudziesty dziewiąty był Jan Ziobro (91 m).

Finałowa runda została przeprowadzona z 16. platformy startowej. Pogoda w drugiej serii poprawiła się a zasięg wiatru wahał się miedzy -085 a 0,99 m/s.

Niedzielny konkurs we Frensztacie był jednocześnie Memoriałem Jiriego Raski. Maximilian Steiner za wygraną otrzymał przechodnie trofeum – puchar, który patron memoriału otrzymał za zwycięstwo w zawodach Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen w 1969 roku.

Triumfatorem Pucharu Beskidów 2017 został Klemens Murańka. Lider Letniego Pucharu Kontynentalnego zwyciężył w całej imprezie nie wygrywając w żadnym z konkursów (dwa razy był drugi: w Szczyrku i Wiśle, a raz trzeci we Frensztacie). Zakopiańczyk w ciągu trzech turniejowych dni zgromadził 769,3 punktu i o 3,8 pkt. wyprzedził drugiego Słoweńca Mirana Zupancica (765,5 pkt.). Na trzecią pozycji uplasował się kolejny ze Słoweńców, Ziga Jelar (753,5 pkt.). Aleksander Zniszczoł (752,0 pkt.) zajął ostatecznie piąte miejsce. Pierwszą dziesiątkę zamknął Bartłomiej Kłusek (724,1 pkt.). Na szesnastym miejscu turniej zakończył Jan Ziobro (701,2 pkt), dwudziesty był Bartosz Czyż (592,9 pkt), trzydziesty pierwszy Krzysztof Miętus (462,8 pkt). Dalsze miejsca Polaków to: 37. Przemysła Kantyka (354,8), 38. Paweł Wąsek (339,1 pkt), 67 Krzysztof Biegun (216,2 pkt), 71. Stanisław Biela (203,7 pkt) oraz 81 Łukasz Bukowski (83,1 pkt).

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego prowadzi Klemens Murańka (420 pkt.) przed Miranem Zupancicem (322 pkt.) oraz Aleksandrem Zniszczołem (170 pkt.).

Finałowe zawody Pucharu Beskidów zakończyły pierwszy period startów w Letnim Pucharze Kontynentalnym. Dodatkowe miejsca na drugi okres startowy Letniego Grand Prix wywalczyły reprezentacje Polski(Klemens Murańka), Słowenii (Miran Zupancic) i Austrii (Maximilian Steiner).

Kolejne zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego odbędą się w dniach w austriackim Stams w dniach 9-10 września .

Wyniki pierwszej serii LPK we Frensztacie.