PŚ mężczyzn w skokach w Bad Mitterndorf: Stjernen zwycięzcą lotów na Kulm! [AKTUALIZACJA]

Andreas Stjernen po skokach na odległość 229 m i 226 m wygrał konkurs lotów narciarskich na skoczni Kulm (HS 235) w Bad Mitterndorf wliczanego do Pucharu Świata. Norweg wyprzedził swojego kolegę z reprezentacji Daniela Andre Tande oraz Simona Ammanna. Najlepszy z Polaków, Stefan Hula zajął 14 miejsce.

Pierwsza seria

Andreas Stjernen lądował na 229 m i z notą 205,6 wyprzedzał Simona Ammanna o 6,2 pkt (218 m) oraz Petera Prevca o 7,3 pkt (219 m). Dalsze miejsca zajmowali Jernej Damjan (218,5 m) i Clemens Aigner (215 m – rekord życiowy, poprawiony zresztą w drugiej serii), którzy do podium tracili odpowiednio 2,9 pkt i 5,2 pkt.

Najlepiej z Polaków spisał się Piotr Żyła, który lądował na 210,5 m i zajmował 14. pozycję. Pierwszą serię na siedemnastym miejscu zakończył Stefana Hula (208 m), Maciej kot był dwudziesty drugi (196 m), a Kamil Stoch dwudziesty trzeci (193,5 m).

Z konkursem natomiast pożegnali się Dawid Kubacki (33. pozycja – 187 m) oraz Jakub Wolny, który zajął trzydzieste siódme miejsce po skoku na odległość 175,5 m. Wielką niespodzianką jest absencja Gregora Schlierenzauera i Janne Ahonena w 2. serii. Do czego to doszło, że tak wielkie postaci nie potrafią wejść do serii finałowej…

Pierwszą serię rozpoczęto z 19. belki startowej. Po 12 zawodnikach postanowiono wydłużyć rozbieg do 20.

Seria finałowa:

Andreas Stjernen udowodnił, że był dziś w najlepszej dyspozycji i po skoku na odległość 226 metrów wygrał pierwszy w sezonie konkurs lotów. Drugie miejsce po najdłuższym skoku dnia zajął Daniel Andre Tande (210,5 w pierwszej serii i 240,5 m w drugiej). Podium uzupełnił ulubieniec kibiców, 4-krotny mistrz olimpijski Simon Ammann (227,5 m).

Miejsca tuż za podium to kolejny Norweg – Robert Johannson (230 m) oraz Noriaki Kasai (216 m i 227 m) po dyskwalifikacji Jerneja Damjana, który początkowo był piąty.

Pierwszym biało-czerwonym, jaki widnieje na oficjalnych wynikach jest Stefan Hula. 210,5 m, które uzyskał dały mu ostatecznie czternaste miejsce.

Na siedemnastym miejscu konkurs ukończył Piotr Żyła. Cieszynianin lądował na punkcie konstrukcyjnym, co spowodowało spadek o 5 pozycji.

Kamil Stoch po skoku na 193 m awansował na dwudzieste pierwsze miejsce. O miejsce w dół, na dwudzieste trzecie spadł Maciej Kot, który także skoczył 193 m.

Druga seria rozpoczęła się z 22. belki startowej, ale po skoku Andersa Fannemela (który z powodów problemów technicznych skakał dopiero po Halvorze Granerudzie) została wydłużona do 24.

Clemens Aigner dwukrotnie poprawiał dziś swój rekord życiowy. W pierwszej serii uzyskał 215,5 m, a w drugiej serii skoczył metr dalej.
Swój rekord życiowy poprawił także Jernej Damjan – 228,5 m z drugiej serii, ale został on zdyskwalifikowany.

Zdyskwalifikowany został również Johann Andre Forfang, który pierwotnie zajął ósme miejsce. Oboje mieli nieprzepisowy kombinezon.

Miłą niespodziankę sprawił Vladimir Zografski. Bułgar zajął 28. miejsce w konkursie i po raz pierwszy od sezonu 2015/2016 zdobył punkty.

Klasyfikacje i wyniki:

W klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Kamil Stoch (733 pkt) przed nieobecnym Richardem Freitagiem (711 pkt) oraz Andreasem Wellingerem (585 pkt). Dalsze miejsca zajmują Daniel Andre Tande (565 pkt) oraz Stefan Kraft (428 pkt).

Na jutro zaplanowano drugi konkurs. Kwalifikacje o 12:30, zaś konkurs rozpocznie się o 14:15.