PŚ w skokach w Engelbergu: Kraft wygrywa kwalifikacje, Kubacki czwarty.

Stefan Kraft triumfował w kwalifikacjach do sobotniego konkursu Pucharu Świata w Engelbergu (HS137). Reprezentant Austrii poszybował na odległość 134,5 m. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki zajął 4. miejsce. Do konkursu awans zanotowali wszyscy nasi reprezentanci.

Zwycięzcą kwalifikacji został Stefan Kraft, który dzięki próbie na 134,5 metra wyprzedził o 3,8 punktu lidera Pucharu Świata, Niemiec Richarda Freitaga. Niespodziewany lider podopiecznych Waltera Schustera poszybował na odległość 132 metrów. Trzecie miejsce zajął kolega z kadry Markus Eisenbichler (128 m), a na czwartym i piątym miejscu uplasowali się biało-czerwoni: Dawid Kubacki (128,5 m) i Maciej Kot (130 m).

W pierwszej dziesiątce kwalifikacji znaleźli się również Halvor Egner Granerud (127,5 m), Gregor Schlierenzauer (133 m), Anze Semenic (130,5 m), a także kolejny z Polaków Stefan Hula (127,5 m) i zamykający tę dziesiątkę Peter Prevc (131,5 m).

W sobotnim konkursie wystąpi sześciu reprezentantów Polski. Oprócz wcześniej wspomnianych Dawida Kubackiego, Macieja Kota i Stefana Huli, awans wywalczyli Piotr Żyła (17. miejsce; 1235 m), Kamil Stoch (37. miejsce; 122 m) i Jakub Wolny (40. pozycja; 121 m).

Za nieprawidłowe kombinezony w kwalifikacjach zdyskwalifikowani zostali Japończyk Kento Sakuyama oraz Włoch Alex Insam.

Kwalifikacje w całości odbyły się z 19 belki startowej. Wiatr wiał maksymalnie do 2,15 m/s.

W sobotę rozegrany zostanie pierwszy z dwóch konkursów w Engelbergu. Seria próbna rozpocznie się o godzinie 15:00, zaś konkurs o godzinie 16:00. Transmisja w TVP1 i Eurosport 1.