Pełne składy kadr na Letnie Grand Prix w Wiśle.

fot. Katarzyna Służewska

Polski Związek narciarski opublikował wstępne składy kadr na zbliżające się zawody Letniego Grand Prix w Wiśle. Na starcie kwalifikacji zobaczymy 77 zawodników z 16 krajów

 

Polskaflag_Polska

Stefan Horngacher na inaugurujące LGP zawody w Wiśle postanowił powołać całą kadrę A w składzie: Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Stefan Hula, Krzysztof Miętus i Jakub Wolny. Skład uzupełniają najbardziej doświadczeni podopieczni Radka Żidka: Jan Ziobro, Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł, a także dodatkowo obsadzony w tych zawodach Przemysław Kantyka. Kadrę C reprezentować będzie ubiegłoroczny zwycięzca cyklu FIS Cup Paweł Wąsek.

 

Japoniaflag_Japonia

Japończycy jako pierwsi, bo już w połowie czerwca opublikowali listę zawodników którzy wezmą udział w zawodach w Wiśle. W lipcu i w sierpniu niestety nie zobaczymy czołowych postaci japońskich skoków. Spokojnemu treningowi w Japonii przed sezonem olimpijskim zamierzają oddać się najważniejsi członkowie tamtejszej ekipy: Noriaki Kasai, Daiki Ito, Taku Takeuchi i Ryoyu Kobayashi.
Na starcie zawodów w Wiśle, Hinterzarten i Courchevel pojawią się natomiast inni punktujący w poprzednim sezonie: Junshiro Kobayashi i zwycięzca poprzedniej edycji LGP Kento Sakuyama. Dołączą do nich występujący sporadycznie w Pucharze świata Yumu Harada i Kenshiro Ito. W zawodach wezmą udział także złoci (indywidualnie i drużynowo) medaliści Zimowych Igrzysk Azjatyckich 2017 Naoki Nakamura i Yukiya Sato.

 

Rosjaflag_Rosja

Rosjanie są kolejną ekipą która do Wisły wysyła „drugi garnitur”. W Wiśle nie zaprezentuje się ani doświadczony Dimitry Vassiliev, ani aktualny lider Rosjan, Evgeniy Klimov. 37-letni Vassiliev mający aktualnie indywidualny trening najwcześniej w zawodach pojawi się w sierpniu. Także lider Sbornej poddał się indywidualnemu treningowi i wraz z resztą kadry przebywa na zgrupowaniu w Czajkowskim. Klimov w zawodach najwcześniej powinien pojawić się pod koniec sierpnia w Hakubie.

Trener Alexander Arefiev zabierze do Wisły czterech swoich podopiecznych. W składzie znalazł się tylko jeden punktujący w ubiegłym sezonie Rosjanin: Alexey Romashov. Skład uzupełniają najlepszy Rosjanin w ubiegłorocznym Pucharze Kontynentalnym Roman Trofimov, Mikhail Maksimochkin, a także. Mikhail Nazarov.

 

Francjaflag_Francja

Trener Gerard Colin zdecydował, że w Wiśle stawi się tylko członek kadry A – Vincent Descombes Sevoie.

 

Finlandiaflag_Finlandia

Bez Janne Ahonena, tak Finowie rozpoczynają letni sezon w skokach. Andreas Mitter zabiera ze sobą do Wisły resztę kadry A. Zobaczymy zatem jak poradzą sobie: Antti Aalto, Ville Larintoi Jarkko Maeaettae. Wygląda na to, że Finowie będą chcieli wystąpić w konkursie drużynowym bowiem czwartym zawodnikiem którego zobaczymy mimo przekroczonej kwoty startowej będzie Eetu Nousiainen.

 

Szwajcariaflag_Szwajcaria

Bez niespodzianek. Szwajcarzy do Polski wysyłają swoją najsilniejsza czwórkę, trójkę zawodników kadry A: Simona Ammanna, Gregora Deschwandera i Killiana Peiera oraz zawodnika kadry B Gabriela Karlena.

 

Norwegiaflag_Norwegia

Po długiej przerwie spowodowanej kontuzją na arenę międzynarodową powraca Kenneth Gangnes. Alexander Stoeckl zabiera do Polski 5 zawodników. Poza wspomnianym wcześniej Kennethem, na skoczni im. Adama Małysza zobaczymy także: Daniela-Andre Tande, Roberta Johanssona, Andersa Fannemela i Joacima Oedegaarda Bjoerenga. Zawody w Polsce opuszczą Andreas Stjernen oraz Johann Andre Forfang. Pierwszy z nich został niedawno ojcem, natomiast absencja drugiego spowodowana jest lekkim urazem kolana doznanym podczas zgrupowania kadry w Stams. – Stjernen zostaje w domu, natomiast Forfang nie jest w stu procentach gotowy – stwierdził 43-letni szkoleniowiec Norwegów.

 

Słoweniaflag_Slowenia

Kolejny wielki powrót. Po 9-miesięcznej przerwie spowodowanej zerwaniem więzadeł krzyżowych w kolanie będziemy mieli okazję zobaczyć Roberta Kranjca. Na obiekcie w Wiśle-Malince zabraknie m.in. Domena Prevca. Pojawi się za to reszta słoweńskiej czołówki: Peter Prevc, Jurij Tepes, Anze Semenic, Anze Lanisek, a także Bor Pavlovcic i Miran Zupancic.

 

Niemcyflag_Niemcy

Trener Werner Schuster nie wykorzystuje limitu 7 zawodników i powołuję tylko 5 na Wisłę. Na liście startowej czwartkowych kwalifikacji zobaczymy: Andreasa Wellingera, Richarda Freitaga, Karla Geigera, Stephana Leyhe oraz Andreasa Wanka. Wielkimi nieobecnymi będą Markus Eisenbichler który zdaje egzaminy w Policji Federalnej Niemiec. Na starcie nie zobaczymy także Davida Siegela i Severina Freunda którzy powoli wracają do treningów po kontuzjach. – Wielu zawodników jest jeszcze w fazie przygotowawczej dlatego nie są gotowi do występów na miarę swoich możliwości – opisuję swoich podopiecznych Werner Schuster

 

Austriaflag_Austria

Wiemy jedynie, że aktualny zdobywca Kryształowej Kuli Stefan Kraft nie weźmie udziału w zawodach w Wiśle. Dołącza do niego Manuel Fettner, który na jednym z portali społecznościowych ogłosił, iż nie zobaczymy go w Wiśle. Skakać będą: Florian Altenburger, Clemens Aigner, Philipp Aschenwald, Gregor Schlierenzauer Andreas Kofler oraz bracia Stefan i Daniel Huber.

 

Czechyflag_Czechy

Nasi południowi sąsiedzi wysyłają do nas tylko czwórkę zawodników. Do występujących w tamtym sezonie w Pucharze Świata Romana Koudelki, Tomasa Vancury, Victora Polaska i Vojtecha Stursy dołącza powracający do coraz to lepszej formy Cestmir Kozisek.

 

Estoniaflag_Estonia

W reprezentacji Estonii po ponownym zakończeniu kariery na dość przyzwoitym jak na ichniejsze warunki poziomie stoi tylko dwóch zawodników: Martti Nomme i Kevin Maltsev. I to tych dwóch Panów zobaczymy jutro w kwalifikacjach.

 

Kanadaflag_Kanada

Kanadyjczycy w zawodach wyższych rang pojawiają się na listach tylko za sprawą jednego zawodnika, ulubieńca kibiców Mackenzie Boyd-Clowesa, ale tym razem zawsze uśmiechniętego Kanadyjczyka nie będzie z nami. Na starcie zobaczymy innego uczestnika Mistrzostw Świata w Lahti- Joshuę Maurera.

 

Kazachstanflag_Kazachstan

Kazachowie do Wisły przyjechali w bardzo licznym gronie, jest ich aż sześciu. Może jeśli wystawią pełną ekipę to będę mieli szansę w konkursie drużynowym na zajęcie lepszego miejsca niż w ostatnich latach. W Wiśle swoje pierwsze skoki oddali już: Nikolay Karpenko, Alexey Korolev, Sabirzhan Muminov, Konstantin Sokolenko, Sergey Tkachenko, Marat Zhaparov. W tej ekipie raczej na pewno odbędą się wewnętrzne eliminację ponieważ nie przypuszczamy aby Kazachstan mógł wystawić aż 6 zawodników w zawodach.

 

USAflag_USA

Amerykanie czwórką w Wiśle. Bine Norcic na pewno szykuje występ drużynowy. Do dwóch punktujących w tamtym sezonie: Kevina Bicknera i Michaela Glasdera dołącza ten ubiegłoroczny „czwarty” czyli Casey Larson. Nowym nabytkiem na tym pokładzie jest AJ Brown.

 

Włochyflag_Wlochy

Czwórkę do Wisły zabrał również Łukasz Kruczek. Do „żelaznej” trójki z poprzedniego sezonu: Alexa Insama, Sebastiano Colloredo i Davida Bresadoli tym razem dołącza bardzo dobrze spisujący się w ostatnich tygodniach starszy syn „Skoczka Włocha Pierwszego” Federico Cecon.

 

 Źródło: pzn.pl, sloski.si, ski-japan.or.jp, facebook.com/sjteamfinland, ffs.fr, swiss-ski.ch,  rbnett.no, rsport.ru 

 

Udostepnij!

Dodaj komentarz